Rapacki, Wincenty

Zgłoszenie do artykułu: Rapacki, Wincenty

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Rapacki, Wincenty

Data urodzenia:

6 czerwca 1865

Miejsce urodzenia:

Kraków

Data śmierci:

6 stycznia 1943

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Aktor, śpiewak, autor tekstów. Pochodził z rodziny o wielkich tradycjach aktorskich. Debiutował w 1887 r. jako śpiewak operetkowy w Warszawskich Teatrach Rządowych (występował na stałym kontrakcie od 1888 do 1895 r.). Od 1895 r. śpiewał w Łodzi. W latach 1898–1900 należał do zespołu teatralnego Adolfiny Zimajer. Powrócił do Warszawy w 1900 r. i przez piętnaście kolejnych lat grał w Warszawskich Teatrach Rządowych.

Podczas I wojny światowej prowadził polski zespół operetkowy w Moskwie oraz teatr w Kijowie, występował także w Petersburgu. W okresie międzywojennym związany był początkowo z teatrami kabaretowymi Warszawy: „Czarnym Kotem” i „Sfinksem”. Od 1921 r. do wybuchu II wojny światowej grał przede wszystkim w Teatrze Letnim, poza tym w Teatrze Polskim i Narodowym. Sporadycznie występował na deskach teatrów rewiowych: „Morskiego Oka” i „Wielkiej Rewii”, zagrał także w kilku filmach. Pisał słowa do arii operetkowych i pieśni kompozytorów polskich i obcych, teksty scen i dialogów komicznych[1].

Bibliografia