Rozynek, Marcin

Zgłoszenie do artykułu: Rozynek, Marcin

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Rozynek, Marcin

Data urodzenia:

16 maja 1971

Miejsce urodzenia:

Żywiec

Informacje

Wokalista rockowo-popowy, a także autor piosenek i producent muzyczny. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Lesznie, a następnie prawo na Uniwersytecie Wrocławskim[1].

W dzieciństwie uczęszczał do szkoły muzycznej, w której uczył się grać na akordeonie, ale nie przepadał za tym instrumentem, co zniechęciło go na dłuższy czas do muzyki. W liceum podjął jednak naukę gry na gitarze, a także zainteresował się twórczością irlandzkiego zespołu U2, który bardzo szybko stał się jego ulubionym[2].

Na początku lat 90 założył wraz z kolegą duet gitarowo-wokalny, który prezentował miejscowej publiczności autorski repertuar. Szerszy rozgłos zdobył jednak dopiero po powstaniu grupy Atmosphere (1993) i jej wygranej w konkursie „Rock In” zorganizowanym przez Marlboro, gdzie nagrodą był m.in. kontrakt z wytwórnią Sony Music Polska[3]. Wraz z tym zespołem Marcin Rozynek nagrał dwie płyty: „Atmosphere” z 1997 r. i „Europa naftowa” z 1999.

Prace nad debiutanckim solowym albumem wokalisty „Księga urodzaju” rozpoczęły się w 2000 r. Marcin poznał wtedy Grzegorza Ciechowskiego, lidera grupy Republika, którego zainteresował wersją demonstracyjną materiału. Artyści podjęli współpracę, jednak w grudniu 2001 r. doszło do niespodziewanej śmierci Ciechowskiego, skutkiem czego drugim producentem pierwszej płyty Rozynka został Leszek Biolik. Premiera owego krążka odbyła się 14 maja 2003 r[4]. Utworem „Siłacz” pochodzącym z tego albumu Marcin Rozynek reprezentował Polskę na Festiwalu Piosenki Bałtyckiej Karlshamn w Szwecji.

Kolejna płyta zatytułowana „Następny będziesz Ty” ukazała się rok później. Współpracy w zakresie produkcji podjął się tym razem Leszek Kamiński. W 2004 artysta został uhonorowany następującymi nagrodami: Fryderykiem w kategorii Wokalista Roku, Superjedynką na Festiwalu w Opolu, nagrodą Eska Music w kategorii Artysta Roku oraz Mikrofonem Popcornu w kategorii Wokalista Roku, który otrzymał również w 2005 r.

W 2006 r. został wydany album „On-Off” inspirowany przede wszystkim twórczością zespołów Dave Matthews Band oraz Travis. Okładkę płyty zaprojektował Krzysztof Ostrowski z zespołu Cool Kids Of Death.

Czwarta płyta pt. „Ubieranie do snu” pojawiła się w 2009 r. Tytuł nawiązuje do wiersza „Rozbieranie do snu” Stanisława Grochowiaka. Jest to także pierwszy, całkowicie solowy album Marcina Rozynka, który w procesie tworzenia odpowiadał zarówno za teksty, muzykę, jak i miks całości oraz nagranie wszystkich instrumentów. Wyjątkiem są dwa utwory: „Mexyk” i „Pierwsze strony gazet”[5].

We wrześniu 2012 r. ukazał się krążek „Second Hand”, który zawiera covery mniej znanych piosenek znanych artystów i zespołów, m.in. Hey, L.Stadt, Smolika czy Homosapiens[6].

Bibliografia

1. 

http://www.polskirock.art.pl.
Strona internetowa Archiwum Polskiego Rocka [odczyt: 04.05.2016].

2. 

http://www.muzyka.onet.pl.
Portal informacyjny Onet [odczyt: 04.05.2016].

3. 

http://www.eskarock.pl.
Strona internetowa radia Eska Rock [odczyt: 04.05.2016].

4. 

http://www.rmf.fm.
Strona internetowa radia RMF FM [odczyt: 04.05.2016].

5. 

http://www.wyborcza.pl.
Portal informacyjny Wirtualna Polska [odczyt: 04.05.2016].

6. 

http://www.polskieradio.pl.
Strona internetowa Polskiego Radia [odczyt: 04.05.2016].