Rusowicz, Ada

Zgłoszenie do artykułu: Rusowicz, Ada

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Rusowicz, Ada

Właściwie:

Rusowicz, Adrianna

Data urodzenia:

8 września 1944

Miejsce urodzenia:

Wilno

Data śmierci:

1 stycznia 1991

Miejsce śmierci:

Poznań

Informacje

Piosenkarka. Absolwentka Studium Nauczycielskiego w Olsztynie. W czasie studiów współpracowała z akademickimi zespołami muzycznymi.

W 1963 r. zdobyła wyróżnienie na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W latach 1963–1966 śpiewała w towarzyszącej zespołowi Niebiesko-Czarni grupie wokalnej Błękitne Pończochy w składzie: Maria Dziecielska, Ada Rusowicz, Katarzyna Wasilewska. W 1966 r. została na dziesięć lat solistką Niebiesko-Czarnych. Z zespołem tym dokonała licznych nagrań radiowych i płytowych.

Wystąpiła w programach TV, filmie fabularnym Mocne uderzenie (reż. Jerzy Passendorfer), filmie muzycznym Kulig (reż. Stanisław Kokesz), filmach krótkometrażowych PrzekładaniecMogło być inaczej oraz w wystawionej w kwietniu 1973 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni rock-operze Naga.

Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. na Węgrzech, w Jugosławii, NRD, RFN, we Francji, Holandii, Szwecji, Finlandii, Belgii, Luksemburgu i ZSRR oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Jako solistka wystąpiła na festiwalach w Montreux (Szwajcaria) i Turynie (Włochy).

W latach 1976–1980 śpiewała w duecie Ada i Korda (z mężem Wojciechem Kordą). Później wycofała się estrady. W latach 1986–1987 brała udział w koncertach Old Rock Meeting.

Zginęła w wypadku samochodowym pod Poznaniem. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 97 (reż. Ryszard Wolański)[1].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

Przybylski, Piotr

3. 

http://adarusowicz.adizma.pl
Strona internetowa poświęcona pamięci Ady Rusowicz [odczyt: 08.12.2016].