Rychter, Witold

Zgłoszenie do artykułu: Rychter, Witold

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Rychter, Witold

Pseudonim:

Jesień, Ryszard

Data urodzenia:

14 kwietnia 1898

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

5 października 1956

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Piosenkarz, autor tekstów. Ukończył gimnazjum w Kijowie, w 1923 r. zdał maturę w Bydgoszczy. W tym samym czasie rozpoczął pracę statysty w miejscowym teatrze. Na sezon 1923/1924 zaangażowano go do operetki krakowskiej. W 1927 r. zdał jako ekstern egzamin reżyserski w Związku Artystów Scen Polskich. W latach 1929–1931 był aktorem teatru „Quo pro Quo” w Warszawie, nagrał wtedy swą pierwszą płytę w „Syrenie Record”. Dokonał również nagrań dla „Parlophonu”. Od 1931 do 1932 r. występował w kinoteatrze „Hollywood”.

Jako reżyser zadebiutował w 1933 r. w Poznaniu, wystawiając operetkę „Carewicz” Franza Lehára. W następnych sezonach pracował w Bydgoszczy, Warszawie i Poznaniu. W 1938 r. grał w Teatrze Malickiej w Warszawie, następnie przeniósł się do Wilna i rozpoczął występy w teatrze „Lutnia” (trwały do lata 1941 r.). W 1945 r. został repatriowany do Polski. W sezonie 1946/1947 grał w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W następnym sezonie był artystą teatrów dramatycznych w Warszawie. W latach 1948–1949 reżyserował w teatrze „Lutnia” w Łodzi, a od 1949 r. w teatrach muzycznych w Warszawie. Pisywał teksty piosenek, używał niekiedy pseudonimu Ryszard Jesień[2].

Bibliografia