Sikora, Władysław

Zgłoszenie do artykułu: Sikora, Władysław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Sikora, Władysław

Data urodzenia:

17 sierpnia 1955

Miejsce urodzenia:

Zielona Góra

Informacje

Z wykształcenia elektrotechnik, z zawodu satyryk, twórca formacji kabaretowych, autor tekstów i rysunków satyrycznych. Teoretyk kabaretu amatorskiego. Animator kultury i sztuki kabaretowej w Zielonej Górze. Twórca Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego.

W 1985 r. dołączył do świeżo powstałego Kabaretu Potem w Zielonej Górze i po kilku miesiącach działalności zespołu został jego liderem. Kabaret działał do 1989 r., po czym został zawieszony i rok później reaktywowany. Ostatecznie działalność zakończył w 1999 r[1].

Władysław Sikora był także twórcą Formacji Zaś (1989–1991) i jej kontynuacji – Imperium Trrr (1992–1993). Założył wytwórnię filmową Ayoy, której największym przedsięwzięciem była Baśń o ludziach stąd – polska niskobudżetowa (budżet filmu wyniósł 20 tysięcy złotych) komedia wyprodukowana w 2003 r. W 1998 r. ukazała się jego książka Nie tylko kabaret Potem, w której zamieścił część tekstów kabaretu, ale także wiele porad dla początkujących zespołów.

Współpracował z Platformą Zenona Laskowika (2003–2007) tworząc wspólny program kabaretowy. Po rezygnacji ze współpracy stworzył kabaret Adin (2007–2010), który obecnie funkcjonuje pod nazwą Adi[2]. Pisze teksty dla wielu kabaretów, słuchowiska i inne utwory satyryczne. Jest niekwestionowanym autorytetem dla młodych, początkujących zespołów[1].

Bibliografia

1. 

Magiczny Świat Kabaretu: PaKA 1985–2001, Kielce, Agencja Reklamy Test, 2002, s. 98.

2. 

https://sikora.art.pl/
Oficjalna strona internetowa Władysława Sikory [odczyt: 19.09.2016].