Skrybant-Dziewiątkowska, Izabella

Zgłoszenie do artykułu: Skrybant-Dziewiątkowska, Izabella

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Skrybant-Dziewiątkowska, Izabella

Data urodzenia:

1938

Miejsce urodzenia:

Łukowiec Wiszniowski k. Lwowa

Data śmierci:

1 maja 2019

Informacje

Wokalistka Tercetu Egzotycznego, z którym była związana od początku jego istnienia, czyli od 1963 r.

W 1960 r. ukończyła Liceum Muzyczne we Wrocławiu. W latach 1961–1964 była solistką Operetki Wrocławskiej. W 1964 r. zadebiutowała na dużym ekranie, grając u Wojciecha Hasa w Rękopisie znalezionym w Saragossie.

Na przełomie lat 60. i 70. XX w. Tercet Egzotyczny zdobył rozgłos na całym świecie. Występował m.in. w Stanach Zjednoczonych, w słynnych salach Carnegie Hall i Radio City Music Hall oraz w Paryżu u boku samego Charlesa Aznavoura.

Po śmierci męża i założyciela Tercetu Egzotycznego – Zbigniewa Dziewiątkowskiego w 2002 r. nie rozwiązała zespołu i zaprosiła do współpracy dwóch nowych muzyków. – basistę bluesowego Włodzimierza Krakusa i gitarzystę jazzowego Janusza Konefała. Wraz z zespołem koncertowała m.in. w USA i Wielkiej Brytanii.

W 2016 r. otrzymała Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA przyznawaną przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

W kwietniu 2017 r. za pośrednictwem wydawnictwa „Marina” ukazała się książka zatytułowana Pamelo, żegnaj. To wywiad-rzeka, który przeprowadził Robert Migdał[2], [3].

Bibliografia