Tercet Egzotyczny

Zgłoszenie do artykułu: Tercet Egzotyczny

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Tercet Egzotyczny

Isabella’s Vocal Group

Tercet Egzotyczny Grupa Wokalna Izabelli

Isabela’s Vocal Group

Grupa Wokalna Izabeli

Informacje

Wrocławski zespół wokalno-instrumentalny utworzony jesienią 1963 r. przez Zbigniewa Dziewiątkowskiego – voc., g., lider, z Mieczysławem Metelskim – voc., bg., Izabellą Skrybant-Dziewiątkowską – voc., perc. Był kontynuacją stylistyczną Duetu Egzotycznego Zbigniew Dziewiątkowski-Witold Antkowiak.

Zadebiutował zimą 1963 r. na koncertach w Zakopanem. Udział w audycji radiowej Podwieczorek przy mikrofonie, w której śpiewał głównie piosenki latynoamerykańskie, przyniósł zespołowi ogromną popularność. W 1966 r. ukazał się pierwszy LP Tercet Egzotyczny, na którym znalazły się także polskie utwory.

Koncertował w kraju i za granicą, w niemal wszystkich krajach Europy oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Zagraniczne tournée Tercetu Egzotycznego organizowały agencje koncertowe z Amsterdamu, Mediolanu, Düsseldorfu i Nowego Jorku.

W 1976 r. Mieczysława Metelskiego zastąpił Zbigniew Adamkiewicz – voc., bg. Zespół zmienił wówczas nazwę na Isabela’s Vocal Group. Używał także nazwy Tercet Egzotyczny Grupa Wokalna Izabelli.

W 1992 r. po raz pierwszy i jedyny w swej karierze wystąpił na Sopot Festiwal. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 154 (reż. Ryszard Wolański).

Od czerwca 2002 r. zespół tworzą Izabella Skrybant-Dziewiątkowska – voc., Janusz Konefał – voc., g., Włodzimierz Krakus – voc., bg[1].

Bibliografia