Skrzek, Jan

Zgłoszenie do artykułu: Skrzek, Jan

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Skrzek, Jan

Pseudonim:

Kyks

Data urodzenia:

21 listopada 1953

Miejsce urodzenia:

Michałkowice

Data śmierci:

29 stycznia 2015

Miejsce śmierci:

Katowice

Informacje

Wokalista bluesowy, pianista, harmonijkarz, kompozytor i autor tekstów własnych bluesów. Brat Józefa Skrzeka. Z wykształcenia elektromonter górniczy. Muzyczny samouk. Debiutował w amatorskich zespołach bluesowych.

Współpracował z zespołami Rak i Nasz Bar. Koncertował w klubach studenckich na Śląsku i w kraju. Uczestniczył w wielu festiwalach i imprezach bluesowych, m.in. Jesień z Bluesem w Białymstoku, Jazz w Kocyndrze w Chorzowie, Folk-Blues Meeting w Poznaniu, Rawa Blues w Katowicach, Rock Jamboree w Warszawie, Spotkania Bluesowe w Łodzi i Piknik Country w Sopocie. Towarzyszył wielokrotnie grupie SBB w nagraniach i trasach koncertowych w kraju i za granicą.

Najczęściej występuje solo, akompaniując sobie na harmonijce ustnej i fortepianie. Dokonał wielu nagrań dla Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach i Opolu.

Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 133 (reż. Ryszard Wolański). Wystąpił w filmie Komedianci z wczorajszej ulicy (reż. Janusz Kidawa). Jest autorem muzyki do filmu Bajland (reż. Henryk Dederko)[1].

Bibliografia