Nazwisko: |
Skrzek, Józef |
Data urodzenia: |
2 lipca 1948 |
Miejsce urodzenia: |
Siemianowice Śląskie |
Wokalista i multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. Ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec i Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach.
W latach 1965–1970 współpracował z różnymi zespołami jako wokalista i instrumentalista, m.in. z grupą Heliosi, Swinging Soul Corporation, Ametysty i Ślężanie. Akompaniował piosenkarce Mariolaine. Grał także na gitarze basowej w grupie Breakout.
W 1971 r. utworzył własne bluesowe trio SBB (Silesian Blues Band). Dokonał z nim debiutanckich nagrań dla Polskiego Radia w Katowicach i Warszawie.
W latach 1972–1973 z pozostałymi muzykami SBB tworzył Niemen Grupę, towarzyszącą na estradzie i w nagraniach Czesławowi Niemenowi.
W 1973 r. reaktywował trio pod pierwotną nazwą SBB, która tym razem oznaczała Szukaj, Burz, Buduj. W latach 1975–1979 było ono jedną z najpopularniejszych grup rockowych w kraju i za granicą.
Po rozwiązaniu SBB występował jako solista ze specjalnym programem na koncertach i recitalach plenerowych, w kościołach, zamkach i halach. Współpracował w nagraniach i na estradzie z Haliną Frąckowiak, zespołami Krzak, Kat, D.D.D. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 133 (reż. Ryszard Wolański).
Jest kompozytorem:
– większości repertuaru koncertowego i płytowego SBB;
– muzyki dla Teatru Wizji i Ruchu w Lublinie, Teatru Banialuka w Bielsku-Białej, Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiego Teatru Tańca Konrada Drzewieckiego, m.in. do spektakli Obrazy Jacka Malczewskiego (reż. Jerzy Gruza), Otello i Caligula (reż. Andrzej Chrzanowski);
– opery Pokój saren (libretto Lech Majewski);
– muzyki do filmów Golem, Nicość, Wojna światów – następne stulecie (współautor Wojciech Gogolewski, reż. Piotr Szulkin), Czas dojrzewania, Epizod Berlin West (reż. Mieczysław Waśkowski), Pani Bovary to ja (reż. Zbigniew Kamiński) i Ręce do góry (reż. Jerzy Skolimowski);
– utworów instrumentalnych;
– piosenek.
W 1991 r. reaktywował SBB, z którym wystąpił na koncertach w Sopocie, Warszawie i Katowicach.
W 1998 r. w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach nagrał w duecie (Michał Banasik – org., Józef Skrzek – kbrd.) CD Skrzek & Banasik: Czas, wydany przez WB Music.
W 2008 r. odbył się jego pierwszy festiwal sztuk przestrzennych Schody do nieba w Planetarium Śląskim w Chorzowie z udziałem światowej czołówki muzyki elektronicznej[1].