Starski, Ludwik

Zgłoszenie do artykułu: Starski, Ludwik

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Starski, Ludwik

Właściwie:

Kałuszyner, Ludwik

Data urodzenia:

1 marca 1903

Miejsce urodzenia:

Łódź

Data śmierci:

29 lutego 1984

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów. Od 1923 do 1931 r. pracował jako dziennikarz „Expressu Ilustrowanego” i sekretarz redakcji koncernu prasowego „Republika”. W 1925 r. zadebiutował jako autor wodewilu, wystawionego w łódzkim Teatrze Miejskim. W 1931 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie otrzymał propozycję pisania tekstów piosenkowych i skeczów dla teatru „Morskie Oko”. W tym samym charakterze współpracował z innymi teatrami rewiowymi. Od 1930 r. był członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych, w 1933 r. został członkiem zarządu na stanowisku sekretarza.

Od 1937 r. do września 1939 r. pracował jako scenarzysta filmowy. Był autorem bądź współautorem wielu scenariuszy filmowych, dialogów i piosenek m.in. do takich filmów, jak: Pieśniarz Warszawy, Czy Lucyna to dziewczyna, A.B.C. miłości, Wacuś, Manewry miłosne, Co mój mąż robi w nocy, Czarna perła, Profesor Wilczur, Znachor, Papa się żeni, Piętro wyżej, Szczęśliwa trzynastka, Zapomniana melodia, Pani minister tańczy, Biały murzyn, Paweł i Gaweł, Strachy, Sportowiec mimo woli. Zrealizował również 10 filmów krótkometrażowych, m.in. o charakterze krajoznawczym (o Norwegii, Islandii, Nowej Zelandii, Londynie).

Od 1945 r. pracował jako scenarzysta i realizator filmowy. Był kierownikiem dwóch zespołów realizatorów filmowych: „Warszawy” i „Iluzjonu”. W tym czasie napisał scenariusze Zakazanych piosenek, Ulicy Granicznej, Skarbu, Nikodema Dyzmy, Przygody na Mariensztacie. Realizował Polską Kronikę Filmową, filmy dla Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego (m.in. były to filmy dokumentalne: Majdanek, Norymberga, Swastyka i szubienica). Należał do Rady Kinematografii oraz sekcji filmowej Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu. Prywatnie – był ojcem Allana, scenografa i laureata nagrody Oscara w 1993 r[2].

Bibliografia