Szalińska, Maria

Zgłoszenie do artykułu: Szalińska, Maria

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Szalińska, Maria

Data urodzenia:

6 września 1903

Miejsce urodzenia:

Mszczonów

Data śmierci:

11 maja 1982

Miejsce śmierci:

Żyrardów

Informacje

Śpiewaczka. Córka kompozytora Jana Maklakiewicza. Była siostrą znanych muzyków – Jana, Franciszka i Maklakiewicz_Tadeusz. Od 1923 r. uczyła się śpiewu solowego w szkole Margot Kaftal w Warszawie. Dysponowała sopranem lirycznym. W latach trzydziestych dokonała nagrań płytowych jako solistka oraz z towarzyszeniem chóru Jana Maklakiewicza („Syrena Record”, „Odeon”). Śpiewała w Polskim Radiu, należała do chóru przy Towarzystwie Muzycznym „Echo” w Żyrardowie. W 1948 r. otrzymała nagrodę w konkursie śpiewaczym w Krakowie. W latach pięćdziesiątych występowała na estradzie, w koncertach dla młodzieży, w domach kultury itp. Później zaprzestała działalności[1].

Bibliografia