Szpilman, Henryk

Zgłoszenie do artykułu: Szpilman, Henryk

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Szpilman, Henryk

Pseudonim:

Herold, Henryk

Herold

Data urodzenia:

1 marca 1915

Miejsce urodzenia:

Sosnowiec

Data śmierci:

1942

Miejsce śmierci:

Treblinka

Informacje

Autor tekstów, kompozytor. Ukończył w Sosnowcu Gimnazjum Męskie im. Stanisława Staszica. W 1936 r. podjął studia na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Był uzdolnionym tłumaczem z języka angielskiego i niemieckiego, tłumaczył m.in. dzieła Szekspira; tuż przed wybuchem II wojny światowej ukończył przekład Fausta Johanna Wolfganga Goethego (materiał ten zaginął). W 1937 r. napisał słowa piosenek do filmu Wrzos (muzykę skomponował jego brat Władysław), próbował również swoich sił jako kompozytor. Najbardziej znane piosenki z jego tekstami, to Nie ma szczęścia bez miłości oraz Portowe światła. W 1939 r. napisał wspólnie z bratem piosenki do filmu Doktor Murek. Jego pseudonim literacki „Herold” możemy odnaleźć na płytach „Syreny Record”, „Odeonu” i „Lonory”. Pod tym pseudonimem pisał również wiersze w satyrycznym czasopiśmie „Szpilki”. Studia uniwersyteckie przerwała II wojna światowa. Wraz z rodziną trafił do getta warszawskiego, skąd został wywieziony do obozu zagłady w Treblince i tam zamordowany[1], [2].

Bibliografia

1. 

Lerski, Tomasz

2. 

Bretan, Juliette
Infromacje otrzymane dzięki współpracy z władzami Sosnowca i I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie.

3. 

Katalog Biblioteki Narodowej