Szul-Skjöldkrona, Bogusław Maria Aleksander

Szul-Skjoeldkrona, Bogusław Maria Aleksander

Data urodzenia:

Miejsce urodzenia:

Lipinki – wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Lipinki.

Data śmierci:

27 maja 1920

Miejsce śmierci:

Czetwertynówka

Informacje

Podpułkownik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, poeta, kolekcjoner pieśni żołnierskich, założyciel drużyny skautowskiej w gimnazjum im. Sobieskiego w Krakowie. Studiował medycynę, ukończył kurs instruktorów skautowych w Skolem w 1914 r. Należał do Polowych Drużyn Sokolich. Od 10 VIII 1914 r. walczył w Legionie Wschodnim, następnie w 3 pułku piechoty II Brygady. Uczestniczył w kompanii karpackiej oraz w działaniach II Brygady na Bukowinie (Rarańcza). Był dowódcą 5 kompanii 3 pp. Został ranny pod Kołkami. Po kryzysie przysięgowym przebywał w Krakowie. Na wieść o przejściu II Brygady przez front pod Rarańczą przedarł się na Ukrainę. Brał udział w bitwie pod Kaniowem. Pełnił obowiązki szefa sztabu oddziałów polskich na Murmanie. Walczył jako żołnierz Armii gen. Hallera. Od IV 1919 r. mieszkał w kraju. Był oficerem sztabowym, w czasie wyprawy kijowskiej dowodził batalionem 52 pp. 1 VII 1916 r. został podniesiony do rangi porucznika[1].