Szyfman, Henryk

Zgłoszenie do artykułu: Szyfman, Henryk

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Szyfman, Henryk

Pseudonim:

Malvano, Mario

Data urodzenia:

22 września 1907

Miejsce urodzenia:

Rzeszów

Data śmierci:

Dokładna data nie jest znana.

Informacje

Piosenkarz. Ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie oraz Szkołę Podchorążych. Z wykształcenia kompozytor, uczeń Kazimierza Meyerholda w klasie fortepianu i kompozycji w Szkole Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie (ukończył ją w 1936 r.). Był też śpiewakiem (dysponował głosem barytonowym; reklamowany był jako „polski Jack Smith” lub „szepczący baryton”). W latach trzydziestych występował gościnnie w Warszawie, m.in. w dancingu „Paradis”. Używał wówczas pseudonimu Mario Malvano. W 1933 r. nagrał płyty dla „Syreny Record” śpiewając w języku polskim i niemieckim.

Do wybuchu II wojny światowej pracował zawodowo jako urzędnik ubezpieczeń społecznych w Krakowie. We wrześniu 1939 r. brał udział w kampanii obronnej. Od 1941 r. służył w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR, następnie w Armii Polskiej na Wschodzie i wreszcie w 2 Korpusie armii generała Władysława Andersa (m.in. jako oficer administracyjny w Wydziale Kultury i Prasy). Po II wojnie światowej powrócił na krótko do Warszawy. Działał jako impresario oraz kierownik i organizator imprez artystycznych. Około 1948 r. wyemigrował do Izraela[1].

Bibliografia