Turewicz, Kazimierz

Zgłoszenie do artykułu: Turewicz, Kazimierz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Turewicz, Kazimierz

Data urodzenia:

18 maja 1916

Miejsce urodzenia:

Płoski Rów

Data śmierci:

27 sierpnia 1981

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Bandlider, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista. Absolwent Konserwatorium Warszawskiego w klasie skrzypiec. W czasie studiów uchodził za znawcę muzyki jazzowej i rozrywkowej. Grał na saksofonie, gitarze, perkusji i wirtuozowsko na akordeonie. Był cenionym i znanym solistą przedwojennych polskich orkiestr tanecznych. Po wojnie grał w orkiestrze Tysiąc Taktów Muzyki Jazzowej Zygmunta Karasińskiego, kierował także warszawską orkiestrą taneczną Polskiego Radia.

W drugiej połowie lat 40. przeniósł się do Krakowa, gdzie z własnym zespołem grał w modnych wówczas lokalach „Casanova” i „Feniks”.

W latach 1956–1960 był dyrygentem krakowskiej Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia. Dla niej opracowywał światowe przeboje i komponował utwory instrumentalne, m.in. To nie jest trudne, Tropic, Gwiżdżące struny, Rosie, Flirt z wrzosem, Majowy deszczykNiesforny żuczek.

Jest także kompozytorem piosenek, m.in. Szukamy się wzajemnie, Zbyt smutno tu dziśNieproszony gość. Śpiewali je m.in. Maria KoterbskaZbigniew Kurtycz.

W 1961 r. wyemigrował z kraju. Zamieszkał w Chicago, gdzie przez kilka lat prowadził własny lokal rozrywkowy. Koncertował w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Libanie, Kanadzie i USA. Współpracował jako skrzypek i akordeonista z Elmhurst Symphony Orchestra w Chicago i sławną orkiestrą Annunzia Mantovaniego.

Latem 1976 r. powrócił do kraju. W 1977 r. ukazał się LP Kazimierz Turewicz i jego orkiestra a dwadzieścia lat później CD Kazimierz Turewicz: Orkiestra Taneczna Polskiego Radia z archiwalnymi nagraniami radiowymi z lat 1957–1958[1].

Bibliografia