Kurtycz, Zbigniew

Zgłoszenie do artykułu: Kurtycz, Zbigniew

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kurtycz, Zbigniew

Data urodzenia:

16 maja 1919

Miejsce urodzenia:

Lwów

Data śmierci:

31 stycznia 2015

Informacje

Piosenkarz i gitarzysta, także kompozytor. Znany z estrady, radia (m.in. z programów Podwieczorek przy mikrofonie) i telewizji. Jego największe przeboje to Cicha woda Wołam cięJadę do ciebie tramwajem.

W dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach i gitarze pod kierunkiem ojca Mieczysława Kurtycza, dyrygenta lwowskiej orkiestry mandolinistów Hejnał. Po wybuchu wojny grał na gitarze w zespole Tea Jazz. W 1943 r. dołączył wraz z zespołem do big-bandu Ady Rosnera, z którym koncertował w wielu miastach ZSRR. W tym samym roku został członkiem zespołu artystycznego III Dywizji Karpackiej, z którą przeszedł cały szlak bojowy, występując na wielu estradach frontowych.

W 1946 r. powrócił do kraju. Zamieszkał w Krakowie, gdzie nawiązał współpracę z orkiestrą jazzową Zbigniewa Wróbla. Był solistą zespołu Tysiąc Taktów Muzyki Jazzowej, prowadzonego przez Zygmunta Karasińskiego. Później koncertował i nagrywał z zespołami i orkiestrami rozrywkowymi Ryszarda Damrosza, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Matuszkiewicza, Kazimierza TurewiczaZygmunta Wicharego. W 1949 r. zamieszkał w Warszawie, gdzie prowadził program Studio pod Gwiazdami, prezentując w kawiarni Pod Gwiazdami piosenkę klubową. W 1966 r. utworzył z żoną duet Barbara Dunin-Zbigniew Kurtycz, który zadebiutował podczas Giełdy Piosenki w kawiarni „Ewa” w Warszawie.

Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w NRD, ZSRR, Czechosłowacji i Austrii oraz kilkakrotnie w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Dokonał nagrań płytowych i dla archiwum Polskiego Radia w Krakowie, Katowicach i Warszawie.

Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 49 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1], [2].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

https://zaiks.org.pl/912,111,nie_zyje_zbigniew_kurtycz
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS [odczyt: 16.04.2020].