Urbańska, Liliana

Zgłoszenie do artykułu: Urbańska, Liliana

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Urbańska, Liliana

Data urodzenia:

14 stycznia 1939

Miejsce urodzenia:

Bydgoszcz

Informacje

Piosenkarka i gitarzystka, wokalistka i flecistka jazzowa. Ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fletu. Absolwentka Wydziału Instrumentalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W 1964 r., jeszcze w czasie studiów, zaczęła grać na flecie w zespole Bossa Nova Combo. Dokonała z nim także pierwszych nagrań radiowych i płytowych.

Z zespołami Krzysztofa Komedy nagrywała na potrzeby filmu, była m.in. pierwszą wykonawczynią kołysanki Rosemary’s Baby. Równocześnie interesowała się piosenką. Pobierała lekcje śpiewu u Olgi Łady. Debiutowała w 1964 r. w Studiu Piosenki ZAKR w Warszawie. Śpiewała później w żeńskim zespole Meteory.

Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’69 otrzymała wyróżnienie za interpretację piosenki Wiatr, wiosenny gitarzysta. W jej repertuarze znajdowały się modne przeboje, ballady jazzowe i utwory poetyckie. W trakcie występów często akompaniowała sobie na lutni.

W podwójnej roli, wokalistki i flecistki, związana była z Grupą Organową Krzysztofa Sadowskiego (prywatnie mąż Urbańskiej). Wystąpiła z nią na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym „Jazz Jamboree” w latach 1970–1972 w Warszawie.

Koncertowała w ZSRR, Szwecji, Finlandii, Bułgarii, na Węgrzech, w NRD, RFN, Szwajcarii, USA, Kanadzie, Mongolii, Maroku i na Kubie. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 166 (reż. Ryszard Wolański). Zrealizowała recitale TV w kraju i za granicą. Dla TVP przygotowała wg własnego scenariusza cykl muzycznych programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży Co jest grane[1].

Bibliografia