Wenglorz, Stanisław

Zgłoszenie do artykułu: Wenglorz, Stanisław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Wenglorz, Stanisław

Data urodzenia:

22 sierpnia 1950

Miejsce urodzenia:

Cieszyn

Informacje

Gitarzysta i wokalista. Uczył się prywatnie gry na gitarze oraz śpiewu w Średniej Szkole Muzycznej. W latach 1966–1969 grał i śpiewał w amatorskim zespole Bardowie z Cieszyna. W 1970 r. wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie Debiuty. W tym samym roku zdobył I nagrodę w amatorskim konkursie piosenkarskim i przez rok był słuchaczem studia piosenki Stołecznej Estrady. Brał udział w konkursach Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w 1971 r., Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” w 1974 r. Śpiewał z grupą Wiślanie ‘69, koncertował także z własnym zespołem Układ. W 1977 r. był wokalistą zespołu Skaldowie, a następnie Budka Suflera.

W 1982 r. nagrał debiutancki LP Stanisław Wenglorz: Dziś dotarłem do rozstajnych dróg. Po nagraniu drugiego LP wyjechał do Niemiec. Zamieszkał we Frankfurcie nad Menem i po kilku próbach dostania się na tamtejszy rynek muzyczny zrezygnował z działalności artystycznej. Od 1990 r. wydaje własny tygodnik w języku polskim. Jest także promotorem polskiej muzyki wśród Polonii niemieckiej, współorganizatorem koncertów i festiwali z udziałem krajowych gwiazd estrady[1].

Bibliografia