Windheim, Marek

Zgłoszenie do artykułu: Windheim, Marek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Windheim, Marek

Pseudonim:

Vitoff

Data urodzenia:

1895

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

2 grudnia 1960

Miejsce śmierci:

Nowy Jork

Informacje

Piosenkarz. Uczył się śpiewu we Lwowie i tam zadebiutował w teatrzykach rewiowych. 7 września 1918 r. wystąpił po raz pierwszy w Warszawie – w teatrze „Czarny Kot”. Nieco później nagrał swą pierwszą płytę w „Syrenie Record”. W 1923 r. śpiewał w  „Bagateli”, w 1924 r. w „Stańczyku”. W sezonie letnim 1926 r. grał w Teatrze Niewiarowskiej w Warszawie, zaś pod koniec roku występował jako konferansjer w „Perskim Oku”. Niedługo potem wraz z Marią Żelską i Romualdem Gierasieńskim wyjechał na sześciotygodniowe występy do USA. Pozostał w Stanach i został zaangażowany przez agencję teatralną Samuelsa w Nowym Jorku. Pod pseudonimem „Vitoff” rozpoczął pracę jako chórzysta w kinoteatrze „Roxy” na Broadwayu. W 1928 r. został zaangażowany przez Gatti‘ego Cassazzę do Metropolitan Opera jako tenorbuffo.

Śpiewał m.in. w Śpiewakach norymberskich Ryszarda Wagnera, Sprzedanej narzeczonej Bedřicha Smetany. Występował również w teatrach operowych San Francisco i Detroit. W 1935 r. odwiedził Polskę, nakręcił dwa krótkometrażowe filmy muzyczne. Wkrótce wyjechał ponownie do Stanów i nie powrócił już do kraju. W Metropolitan Opera śpiewał do 1937 r. Po II wojnie światowej był pedagogiem[1].

Bibliografia