Witko, Janusz

Zgłoszenie do artykułu: Witko, Janusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Fot. Monika Witko

Nazwisko:

Witko, Janusz

Data urodzenia:

29 sierpnia 1962

Informacje

Saksofonista i klarnecista, wszechstronny muzyk sesyjny i lider kwartetu, pedagog. Na profesjonalnej scenie jazzowej zadebiutował w 1981 r., wiążąc się na czternaście lat (do 1994 r.) z zespołem Beale Street Band. To z nim odniósł największe swoje sukcesy, m.in. nagrał dwie płyty i wiele koncertował, grając głównie w Niemczech, a także w Belgii, Czechach, Francji, Holandii i Szwecji. Wystąpił na wielu festiwalach, jak: warszawskie Jazz Jamboree, Krakowskie Zaduszki Jazzowe, wrocławski Jazz nad Odrą czy Festiwal Dixielandowy w Dreźnie. Został laureatem „Złotej Tarki” – zarówno indywidualnie, jak i z Beale Street Band.

Nieprzerwanie od 1983 r. jest członkiem Krakowskiego Kwartetu Swingowego (Swing Orchestra Cracow). Od 1996 r. – przez kilka lat – współpracował z wrocławską formacją Sami Swoi. W tym samym czasie nawiązał współpracę z krakowską grupą What’s Up, która stylistycznie nawiązywała do elektrycznych grup Billa Evansa i Boba Berga, wykonując głównie kompozycje pianisty Macieja Rapacza, wspieranego przez Roberta Kubiszyna – bg. i Tomasza Grochota – dr.

Od wielu lat Janusz Witko gra gościnnie w wielu składach jazzowych, w teatrach i kabaretach, na czele z Piwnicą Pod Baranami (w 1996 r. nagrał płytę z Ładą Marią GorpienkoEwą Wnuk) i Loch Camelot. Występował także z wokalistką Beatą Aleksandrowicz i gitarzystami – Karolem White’em i Jarosławem Śmietaną. Na koncie ma wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, w tym udział w nagraniu muzyki do filmu Vabank 2.

Autorskie pomysły realizuje głównie w założonym przez siebie Kwartecie Janusza Witko, którego istotną cechą jest – uzależniona od wykonywanego w danym czasie repertuaru – rotacja grających w nim muzyków. Proponowany repertuar obejmuje niemal wszystkie odmiany jazzu, począwszy od jazzu tradycyjnego, poprzez Swing, be-bop, kończąc na jazzie nowoczesnym[2].

Bibliografia