Wysocka, Stanisława

Zgłoszenie do artykułu: Wysocka, Stanisława

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Wysocka, Stanisława

Data urodzenia:

7 maja 1877

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

17 stycznia 1941

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Aktorka. Na scenie debiutowała w 1894 r. Przez kilka lat grała na prowincji, jej poważna kariera zaczęła się w 1898 r. od występów w Warszawskich Teatrach Rządowych. W 1901 r. zaczęła grać w Teatrze Polskim w Poznaniu, następnie przeniosła się do Krakowa i do 1911 r. występowała w Teatrze Miejskim. W 1913 r. związała się z Teatrem Polskim w Warszawie. Podczas I wojny światowej przebywała w Rosji. W okresie międzywojennym grała na scenach teatrów warszawskich: „Rozmaitości”, Teatru Narodowego i Nowego oraz gościnnie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Była jedną z najwybitniejszych polskich artystek dramatycznych. Nagrywała płyty z recytacjami[1].

Bibliografia