Zagdańska, Joanna

Zgłoszenie do artykułu: Zagdańska, Joanna

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Zagdańska, Joanna

Data urodzenia:

11 lutego 1961

Miejsce urodzenia:

Opoczno

Informacje

Piosenkarka i wokalistka jazzowa. Ukończyła Liceum Muzyczne w Łodzi w klasie trąbki. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W czasie nauki w liceum śpiewała w zespole Consonians. Zadebiutowała z nim na Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu w 1979 r. W tym samym roku zdobyła Srebrny Samowar na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, wystąpiła także w koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W czasie studiów dokonała pierwszych nagrań z orkiestrą Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia. Od 1980 r. współpracuje z kompozytorem i aranżerem Adamem Żółkosiem (prywatnie mąż Zagdańskiej).

Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, ZSRR, na Węgrzech, w RFN, Turcji, Szwecji, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii i Tunezji. Jest laureatką:

– Grand Prix festiwalu OIRT w 1987 r.,

– III nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’87,

– II nagrody na festiwalu w Słonecznym Brzegu (Bułgaria) w 1987 r.,

– piosenka Rękawiczki w jej interpretacji zdobyła wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’86, a piosenka Spokój – II nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’90[1].

Bibliografia