Zarębska, Renata

Zgłoszenie do artykułu: Zarębska, Renata

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Zarębska, Renata

Data urodzenia:

1965

Informacje

Aktorka, kaskaderka i artystka kabaretowa. W 1989 r. ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Swoją karierę artystyczną rozpoczęła właśnie od filmu. Zagrała w następujących produkcjach:

– 1982 r. – Jest mi lekko, napisała i wykonywała utwór tytułowy,

– 1986 r. – Komedianci z wczorajszej ulicy, wykonywała tytułową balladę to tego filmu,

– 1987 r. – Do domu,

– 1988 r. – zagrała u boku Gustawa Holoubka w serialu telewizyjnym Królewskie Sny,

– 1991 r. – koprodukcja polsko-francuska Les enfants de la guerre[2].

Kolejnym etapem w jej karierze była współpraca z polskimi kaskaderami pod kierownictwem Ryszarda Jankowskiego. Wraz z tą grupą zdobyła pierwsze miejsce i „Złotego Anioła” na Światowym Festiwalu Kaskaderów Filmowych we Francji. Wspólnie z zespołem nakręciła film pt. ABC Kaskaderów[3].

Swoją przygodę na małej scenie rozpoczynała od współpracy z Janem Pietrzakiem. Na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1990 r. brawurowo zaśpiewała piosenkę Noc z Renatą. Otrzymała wtedy tytuł Indywidualności Estradowej Roku. Wraz z Krystyną Sienkiewicz, Bożeną Dykiel oraz Adrianną Biedrzyńską tworzy Babski Kabaret. Należy również wraz z Joanną Jeżewską do grupy utworzonej przez Marcina Wolskiego – Aniołki Wolskiego. Występowała w w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii oraz Australii[4].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard.

2. 

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1110706.
Internetowa baza filmu polskiego [odczyt: 27.10.2010].

3. 

http://www.filmweb.pl/person/Renata+Zar%C4%99bska-66886.
Internetowa baza filmu polskiego [odczyt: 27.10.2010].

4. 

http://encyklopediakabaretu.pl/wiki/Renata_Zar%C4%99bska.
Encyklopedia kabaretu [odczyt: 27.10.2010].