Nazwisko: |
Zarycki, Andrzej |
Data urodzenia: |
7 maja 1941 |
Miejsce urodzenia: |
Zakopane |
Kompozytor, pianista i aranżer, także pedagog. Ukończył Liceum Muzyczne w Krakowie. Absolwent Wydziału Kompozycji Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie Kaszycki_Lucjan. W dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach i fortepianie pod kierunkiem ojca Władysława Zaryckiego, zakopiańskiego muzyka i poety. W czasie studiów współpracował z kabaretem Uniwersytetu Jagiellońskiego Hefajstos. W latach 1964–1966 przebywał w USA. W 1966 r. związał się jako pianista i kompozytor z klubem „Pod Jaszczurami” i „Piwnicą Pod Baranami”. Do 1985 r. prowadził zespół muzyczny towarzyszący Ewie Demarczyk.
Koncertował i nagrywał z nią w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, RFN, Francji, Holandii, Belgii, Szwecji, Szwajcarii i na Kubie oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Od 1986 r. poświęcił się komponowaniu dla filmu i teatru. Współpracował – także jako kierownik muzyczny – z teatrami dramatycznymi w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Rzeszowie, Lublinie, Opolu, Olsztynie i Wrocławiu oraz z Teatrem TV. Jest kompozytorem muzyki filmowej, autorem muzyki do ponad 200 spektakli teatralnych, m.in.: Balladyna, Słodki ptak młodości, Odnowiciel (reż. Mieczysław Górkiewicz), Woyzek, Lorenzaccio (reż. Agnieszka Holland, Laco Adamik), Toast, Wyspa Hioba, Sonata Belzebuba, Zdziczenie obyczajów pośmiertnych (reż. Bogdan Hussakowski), Popiół i diament, Żałoba przystoi Elektrze, Granica, Brytanik (reż. Jan Błeszyński), Zatrute pióro, Ambasador, Wieczór Trzech Króli, Nienawidzę, Reformator (reż. Krzysztof Orzechowski), Nie-boska komedia, Horsztyński, Moralność pani Dulskiej, Cyd, Trędowata (reż. Włodzimierz Nurkowski), Ja, Maria Magdalena, Anna Achmatowa (reż. Stanisław Zajączkowski), Wowro, Śmieszny staruszek Grzegorz Dyndała (reż. P. Pasikowski). Jest także kompozytorem:
– utworów muzyki symfonicznej i kameralnej, m.in. Fugi na cztery zespoły instrumentalne, Sinfonii da camera, Czterech miniatur na flet, rożek angielski i harfę, Siedmiu miniatur na orkiestrę dętą, suity Innuit na orkiestrę symfoniczną, chór i balet; – musicalu Sny Sindbada Żeglarza (libr. Marek Dutkiewicz);
– pieśni chóralnych i solowych oraz songów i piosenek m.in. dla Hanny Banaszak, Beaty Rybotyckiej, Anny Szałapak, Zbigniewa Wodeckiego, Wojcicki_Jacek.
Jest laureatem:
– nagrody za muzykę na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1964 r.,
– III nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’77 za Song o ciszy oraz nagród za muzykę na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w latach 1987–1989[1].