Dutkiewicz, Marek

Zgłoszenie do artykułu: Dutkiewicz, Marek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Dutkiewicz, Marek

Pseudonim:

Filipowski, Wojciech

Data urodzenia:

26 marca 1948

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów piosenek, scenarzysta, także dziennikarz i wydawca. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów współpracował jako dziennikarz z Rozgłośnią Harcerską Polskiego Radia i miesięcznikiem „Jazz”. Później prowadził audycje radiowe Młodzieżowego Studia Rytm, realizował reportaże i filmy dokumentalne dla TVP.

Jako autor tekstów piosenek zadebiutował w 1969 r. Pisał dla grupy Andrzej i Eliza, Bemibem, Budki Suflera oraz jej solistów Felicjana AndrzejczakaUrszuli, zespołu Dwa Plus Jeden, Haliny Frąckowiak, Marii Jeżowskiej, Kombi, Lady Pank, Lombardu, Krystyny ProńkoZdzisławy Sośnickiej.

Jest autorem libretta musicalu pt. Mewa (według powieści Richarda Bacha, muz. Janusz Kruk) i suity Aktor (muz. Janusz Kruk) oraz songów musicalu Sny Sindbada Żeglarza (muz. Andrzej Zarycki). Jest laureatem II nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’83 za utwór Szklana pogoda. Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’78 zespół Dwa Plus Jeden otrzymał I nagrodę za interpretację piosenek z jego tekstami Windą do niebaDing Dong. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 12 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].

Bibliografia