Żeromski, Tadeusz

Zgłoszenie do artykułu: Żeromski, Tadeusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Żeromski, Tadeusz

Pseudonim:

Wrzos

Data urodzenia:

18 marca 1900

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

23 września 1977

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów. Syn Wojciecha i Marii z Patzerów. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował jako autor w 1916 r.; pierwsze teksty pisał dla „Mirażu”, „Czarnego kota” i „Sfinksa”. Był aktorem od sezonu 1919/1920 należał zespołu Teatru Dramatycznego. W 1923 r. grał w teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, następnie w Teatrze Polskim w Katowicach. W latach 1924–1927 grał w Teatrze Miejskim w Łodzi, ponadto w kabaretach i teatrzykach o charakterze lekkim. W latach 1928–1932 studiował na Sorbonie. W Paryżu występował w teatrze Karola Bendy. Po powrocie do kraju działał już wyłącznie jako autor. W 1939 r. został kierownikiem literackim teatru „Ateneum”.

Podczas okupacji hitlerowskiej był więziony w obozach koncentracyjnych w Sachsenhausen i Mauthausen. Po II wojnie światowej pracował w Radzie Naczelnej Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych, należał do Naczelnej Rady Artystycznej Związku Artystów Scen Polskich, był wydawcą, autorem adaptacji przedstawień teatralnych, współpracownikiem Teatru Satyryków, tłumaczem literatury francuskiej i rosyjskiej[1].

Bibliografia