Związek, Franciszek

Zgłoszenie do artykułu: Związek, Franciszek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Związek, Franciszek

Data urodzenia:

12 września 1898

Miejsce urodzenia:

Wirek (Katowice)

Data śmierci:

1976

Informacje

Dyrygent, członek orkiestry. Ukończył szkołę muzyczną Forsta w Skwierzynie (Schwerin an der Warthe). Od 1919 r. pracował w orkiestrze Teatru Miejskiego w Katowicach jako oboista. Następnie był muzykiem w Teatrze Miejskim w Bytomiu, Operze w Teatrze Polskim w Katowicach, Operze Miejskiej w Gliwicach i in. Od 1925 do 1930 r. należał do orkiestr działających w Niemczech. W 1930 r. założył i następnie kierował orkiestrą rozrywkową The Crazy Kiddies Jazz. W 1935 r. prowadził nowy zespół taneczny w restauracji Trzaski w Zakopanem. Podczas okupacji hitlerowskiej był muzykiem w Operze Krakowskiej. Po II wojnie światowej grał m.in. w orkiestrze Państwowej Filharmonii Bałtyckiej, w Filharmonii Śląskiej oraz Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach[1].

Bibliografia