Zwoźniak, Jacek

Zgłoszenie do artykułu: Zwoźniak, Jacek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Zwoźniak, Jacek

Data urodzenia:

17 marca 1952

Miejsce urodzenia:

Wrocław

Data śmierci:

18 czerwca 1989

Miejsce śmierci:

Wiązów koło Strzelina lub Danielka koło Ujsoł

Informacje

Piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta, także artysta kabaretowy. Absolwent Liceum Muzycznego we Wrocławiu. Studiował architekturę, górnictwo i polonistykę. W 1970 r. utworzył z Jakubem Wenzelem i Markiem Ferdkiem grupę BABA (Bluesowy Ansambl Bzdur Artystycznych lub Byłym Alkoholikom Byli Alkoholicy), z którą zadebiutował w 1975 r. na festiwalu YAPA w Łodzi. W 1978 r. związał się z kabaretem B-Complex.

Współpracował też z zespołami Budka z Piwem i Aniołki Albina. Dla wszystkich też tworzył piosenki-kroniki zdarzeń, które widział i których był świadkiem. Niektóre z nich ukazały się na MC Jacek Zwoźniak: Od ragazzzy do ragazzy, wydanej przez Akademickie Radio Pomorze w 1988 r., zaś teksty piosenek w zbiorku poetyckim Od ragazzy do ragazzy, wydanym przez Absonic. Zrealizował recitale telewizyjne Odrobinka optymizmu (1981 r.) i Punkt skupu makulatury (1983 r.). Brał udział w TV Spotkaniach z balladą, współpracował z radiowymi audycjami Studio 20260 minut na godzinę. Jest autorem około 100 piosenek własnego repertuaru z własną muzyką i tekstami, z tekstami do muzyki m.in. Elżbiety Adamiak, Krzesimira Dębskiego, Aleksandra Mrożka, Tadeusza Woźniaka, także do melodii znanych przebojów zagranicznych (m.in. Yes sir, I Can BoogieJedz ser, nie pij wódy) i muzyki klasycznej (m.in. Wy miastowi do Marsza tureckiego Wolfganga Amadeusza Mozarta, Szmaciana królowa do Humoreski Antonina Dworzaka), piosenek do przedstawienia Malutka czarownica, wystawianego przez Wrocławski Teatr Lalek.

Laureat (z grupą BABA):

– I nagrody i nagrody indywidualnej za warsztat aktorski na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1976 r.,

– nagrody za debiut na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’76,

– I nagrody (z grupą BABA) na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1977 r.,

– III nagrody (ex aequo z E. Gaworską) w I Warszawskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej Hybrydy ’78,

– I nagrody na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich (z grupą B-Complex),

– II nagrody w II Warszawskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej Hybrydy ’80,

– Złotego Knebla na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Gdańsku w 1981 r.

Zginął w wypadku samochodowym w Wiązowie koło Strzelina. Niektóre źródła podają, że było to w Danielce koło miejscowości Ujsoły[1].

Bibliografia