Piosenki leguna tułacza

Zgłoszenie do artykułu: Piosenki leguna tułacza

Piosenki leguna tułacza Szul-Skjöldkrona, Bogusław Maria Aleksander (zebrał) Oznaczenie autora wg wydawcy: Szul Bogusław

1919 (data prawdopodobna)

Warszawa; Kraków: Księgarnia J. Czerneckiego

śpiewnik

Brak daty wydania śpiewnika. Skład główny – Księgarnia J. Czerneckiego. Zbiór został zadedykowany generałowi Józefowi Hallerowi – wodzowi-tułaczowi.

Bogusław Szul zebrał piosenki, które towarzyszyły legionistom każdego dnia walk i tułaczki. Starał się utrwalić tekst oraz melodię zasłyszanego dzieła. Gdy napotykał braki, to na własną odpowiedzialność je uzupełniał. Dokonywał także selekcji oraz opracowania utworów, jeśli były według niego gorszące lub obraźliwe. Prace nad śpiewnikiem rozpoczął w maju 1918 r. w Kijowie, gdzie ukrywał się po rozpadzie II. korpusu. Redagowanie zbioru kontynuował w trakcie swoich wędrówek przez Moskwę, Murman i Archangielsk. W drodze do Francji uzupełniał spis pieśni, a w samym Paryżu podjął decyzję o podziale tekstów według klasyfikacji przyjętej przez Władysława JeziorskiegoNowym Śpiewniku Polskim. Po powrocie do kraju Szul dodał do publikacji kilka najnowszych utworów, aby: „objąć wydawnictwem całość polskiej pieśni żołnierskiej z czasów obecnej wojny”.