Zgłoszenie do artykułu: O sobie samym

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Tytuł:

O sobie samym

Autor słów:

Gawliński, Robert

Autor muzyki:

Gawliński, Robert

Data powstania:

1995

Informacje

Czasami piosenka musi się przeleżeć, żeby wyciągnięta po latach niczym dżin z butelki zaczarować wszystkich słuchaczy. Tak było i w naszym przypadku. Robert Gawliński w 1986 r. rozwiązał swoją grupę Madame, ale przecież nie odłożył gitary i nie stracił twórczej weny, a nawet zaryzykowałbym twierdzenie, że nie czując presji zespołu mógł komponować muzykę, która jak sam mówi mu „leżała”. W takich okolicznościach powstała ballada, bardzo melodyjna i nastrojowa, którą nawet zaaranżował i nagrał z kolegami z różnych „stodolanych” zespołów, bowiem Robert był wtedy związany z klubem Stodoła. Nie zachowało się nagranie, ale według tych, którzy pamiętają różniło się ono znacznie od tej wersji piosenki „O sobie samym”, która miała ujrzeć światło dzienne po kilku latach. Zaczynała się od razu od zwrotki, słychać w niej wyraźnie sekcję instrumentów dętych i w ogóle wzorowanie się autora na brzmieniu zespołu Waterboys. Był wszakże jeszcze jeden powód, dla którego kompozycja nie „poszła w świat”, otóż artysta nie bardzo potrafił poradzić sobie z tekstem. A ponieważ wychodzi z założenia, że nie ma co działać na siłę i, że w razie potrzeby, napisze sobie inny przebój całą sprawę odłożył.

Aż tu w 1991 r. przystąpił do organizowania nowego zespołu. To były Wilki, które szybko zdobyły popularność, ale co najważniejsze kontrakt w wytwórni MJM i szykowały się do nagrania pierwszej płyty.

Najpierw pomyślałem, żeby tę piosenkę dać na nasz album – wspomina Robert Gawliński, ale z czasem wydało mi się, że nie pasowała do pozostałych propozycji. Była jakaś taka, zbyt klasyczna, za bardzo, powiedzmy, folkowa. Zresztą w miarę prac przychodziły mi do głowy nowe pomysły, może bardziej nowoczesne i postanowiłem, że nie będę się zajmował rzeczami, które powstały wcześniej. No i poza tym nie miałem pomysłu na tekst.

Minęły cztery lata Robert rozwiązał swój następny zespół i postanowił oddać się solowej karierze. Miał świadomość, że wśród tych odrzuconych utworów może, jak powiadał, „mniej nowoczesnych” są i takie, do których warto byłoby wrócić. Przesłuchał nagrania wykonane w Sali 06 w Stodole i pomyślał, że gdyby tak zmienić aranżację i w ogóle cały układ utworu, to byłby to niezły kawałek. Tyle, że wciąż nie miał pomysłu na tekst.

Byłem wtedy chory – wspomina. Grypa, z nosa mi kapało, a Monika [żona] leczyła mnie gorącą herbatą i krupnikiem. Nastrój miałem niedobry, nie tylko ze względu na chorobę. Kilka dni wcześniej dowiedziałem się, że Staszek Sojka rozstał się ze swoją żoną, zaraz po tym, że Grzesiek Ciechowski opuścił Małgosię i dziewczynki. Bardzo to przeżywałem. No i lecznicze działanie krupniku i herbaty jeszcze spotęgowało mój nastrój spowodowany wiadomościami o moich przyjaciołach. I nagle poczułem, że mam… natchnienie, że napisze piosenkę o rozstaniach, że żyjemy w jakimś pędzie. Po prosu w głowie pojawiły mi się słowa „kiedy tak patrzysz na mnie i czuję twój lęk, taki sam jak mój. Przed nieznanym”. Kończyła się ta fraza wyrażeniem „sam o sobie samym”. Miałem wątpliwości, bo nie spotkałem się nigdy z takim sformułowaniem i w ogóle wydało mi się nielogiczne. Ale Monika mnie uspokoiła, że może być i tak zostało (ale widocznie cień obawy pozostał, bo piosenka nosi tytuł „O sobie samym” – przyp. red.).

To miała być i zresztą jest bardzo osobista piosenka Roberta, zawierająca także uniwersalne przesłanie do wszystkich. Tę intymność postanowił podkreślić nietypowym, jak na rockowego artystę, wykonaniem. Pomyślał o rodzaju melorecytacji z akompaniamentem akustycznej gitary. Większość tekstu miała być wygłoszona, niewielka część śpiewana.

Wszedłem do studia z takim postanowieniem – opowiada. Zacząłem po swojemu, a Leszek Kamiński (reżyser nagrania – przyp. red.) z reżyserki krzyczy „śpiewaj!śpiewaj!”, Ja na to, że ma być melorecytacja, a on to swoje „śpiewaj!”. W końcu mu uległem i wygląda to na pół-mówione, pół-śpiewane. W sumie dobrze wyszło.

Bardzo dobrze. Pierwszy solowy album Roberta Gawlińskiego przyniósł aż trzy notowane na listach przeboje, z których „O sobie samym”, dotarł do drugiego miejsca i nie opuszczał zestawienia przez dziewiętnaście tygodni.

Miała mieć ta piosenka i inne życie. Filmowe. Mimo, że całą muzykę (nagrodzoną!) do filmu „Prowokator” reżyserowanego przez Krzysztofa Langa napisał Michał Lorenc, producenci postanowili zakończyć obraz mocnym akcentem. Piosenką „O sobie samym”, umieszczoną pod napisami końcowymi. Transakcja była wiązana. Robert daje piosenkę, filmowcy kadry z filmu do teledysku. Ba wydano nawet płytę ze ścieżką dźwiękową na której znalazła się i nasza piosenka. Tyle, że… nie usłyszeli jej widzowie w kinie. Ostatecznej umowy nie zawarto i jedynym świadectwem niedoszłej współpracy jest wspomniany teledysk[2].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

Halber, Adam
O sobie samym, „Angora” nr nr 5/2013 , Wydawnictwo Westa-Druk, Łódź 2013.

3. 

http://www.angora.pl
Artykuł pochodzi z nr 5/2013.

4. 

http://andrzejpiaseczny.art.pl/
Oficjalna strona Andrzeja Piasecznego [odczyt: 06.07.2015].