Przysłuchujcie się starym przedmiotom

Zgłoszenie do artykułu: Przysłuchujcie się starym przedmiotom

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Tytuł:

Przysłuchujcie się starym przedmiotom

Autor słów:

Kmita, Rafał[1]

Autor muzyki:

Rawski, Bolesław[1]

Data powstania:

2001

Wykonania poza albumami:

Grupa Rafała Kmity

Informacje

Utwór pochodzi ze spektaklu Aj waj! czyli historie z cynamonem[1].

„Był czas, kiedy każdy dzień rozpoczynałem od czytania książki na ten temat. Musiałem bardzo dobrze poznać Stary Testament, który jest podstawą tej kultury, przeczytać fragmenty Talmudu, byłem nawet na kilku lekcjach jidysz, aby poznać melodię i klimat tego języka. Obejrzałem wszystkie przedwojenne filmy żydowskie, czytałem Singera, Szolema Alejchema, Babla, słuchałem klezmerskiej muzyki i bywałem w knajpach na Kazimierzu” – wspomina Rafał Kmita[2].

Bibliografia

1. 

Kmita, Rafał.
Archiwum prywatne.

2. 

http://www.kmita.art.pl.
Strona internetowa Grupy Rafała Kmity [odczyt: 15.03.2010].

3. 

Kozłowska, Agnieszka.