Grupa Rafała Kmity

Zgłoszenie do artykułu: Grupa Rafała Kmity

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Grupa Rafała Kmity

Autorski Kabaret Rafała Kmity

Quasi Kabaret Rafała Kmity

Data powstania:

1993

Informacje

Grupa powstała w 1993 r. w Krakowie z inicjatywy Rafała Kmity, wówczas studenta prawa. Początkowo nosili nazwę Quasi Kabaret Rafała Kmity, która została zmieniona w 1997 r. Debiutowali na Przeglądzie Kabaretów PAKA zdobywając pierwsze miejsce, a w kolejnych latach Grand Prix. W pierwszym składzie kabaretu występowała piosenkarka Anita Lipnicka.

Drugi program Trzy zdania o umieraniu to czarny humor. W tym spektaklu po raz pierwszy widzimy dbałość, a może właściwiej byłoby powiedzieć dokładność, w doborze strojów i rekwizytów. One także podkreślają jedność formy. To dążenie do perfekcji scenograficznej i kostiumowej staje się znakiem firmowym Grupy.

Rok 1995 to kolejny spektakl i kolejne Grand Prix na PACE (co jest w historii Przeglądu wydarzeniem bez precedensu). Tym razem Rafał przygotował show, sięgając do wielkich zasobów kiczu i kultury pop. Program, będąc kpiną z kultury masowej, a przede wszystkim z telewizji, pokazał coś więcej, coś, co budzi smutno-gorzkie refleksje, pokazał mentalność współczesnego człowieka żywiącego się przetworzoną, medialną papką, pokazał ile jej jest w każdym z nas. Zaproszony do Kabaretonu podczas Opolskiego Festiwalu Piosenki zaskoczył i widzów, i organizatorów, i współwykonawców zapowiadając prawdziwą rewolucję w kabarecie, a skrócona wersja realizacji telewizyjnej z 1996 r. została wysłana do Szwajcarii, gdzie reprezentowała Polską Telewizję na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Montreaux w dziedzinie rozrywki.

Po roku 1997 Grupa zaczęła tworzyć spektakle teatralne z elementami humoru i satyry.Rafał Kmita postanowił ujawnić swoje kolejne fascynacje artystyczno-literacko-kulturowe i zmierzyć się z nimi na scenie. Tak powstał następny program, którego tytuł Wszyscyśmy z jednego szynela sugeruje szczególną kulturowo-obyczajową wspólnotę.

W 2002 r. publiczność miała możliwość obejrzenia pełnometrażowej komedii zatytułowanej Ca-sting będącej wynikiem obserwacji tego, co stało się z polską inteligencją w latach 90. O odrzuceniu idei, zachłyśnięciu się karierą i zdobywaniem pieniędzy.

Rok 2005 przynosi kolejny ważny spektakl. Aj waj! czyli historie z cynamonem to rozśpiewana podróż do przedwojennych żydowskich miasteczek[1].

Spektakle kabaretowe:

  • Głusi jak pień (1993)
  • Trzy zdania o umieraniu (1994)
  • Pop-show (1995)
  • Wieczór kabaretowy (2004)
  • Dość!... dobry wyrób kabaretopodobny (2009)
  • Jeszcze nie pora nam spać (2012)

Spektakle teatralne:

  • Wszyscyśmy z jednego szynela (1997)
  • Ca-sting (2002)
  • Aj waj! czyli historie z cynamonem (2005)[2].

Bibliografia

1. 

Kozłowska, Agnieszka
Wywiad Agnieszki Kozłowskiej z Rafałem Kmitą przeprowadzony 8 października 2016 r.

2. 

http://www.kabarety.com.pl
Kabarety – polski serwis kabaretowy [odczyt: 01.11.2016].