Tytuł: |
W karnawale |
Autor słów: |
|
Autor muzyki: |
Propozycja zabawy:
Przed rozpoczęciem zabawy należy przygotować około 10 instrumentów perkusyjnych, 2–4 nadmuchane balony i stroje dla dzieci, które będą „tańczyły na balu”. A więc będą: „Indianie”, „piraci”, „krasnale”, „kowboje”, „biedronka”, „muchomor”, „Bolek i Lolek”, „Cyganka”, „Czerwony Kapturek”.
Część dzieci – tyle, ile jest instrumentów – nie potrzebuje przebrania; kilkoro dzieci z balonami też może mieć strój dowolny.
W jednym rogu sali gromadzą się dzieci przebrane za różne postacie występujące w piosence. Obok nich stoją dwaj chłopcy – „Nowy Rok” i „Karnawał” – otrzymują oni pudełka z instrumentami perkusyjnymi. Pozostałe dzieci stoją w różnych miejscach sali.
Zabawa rozpoczyna się z akompaniamentem melodii piosenki granej na pianinie i nuconej bez słów przez wszystkie dzieci. Pomiędzy dziećmi stojącymi na sali chodzi „Nowy Rok” i „Karnawał” rozdający instrumenty. Każde dziecko po otrzymaniu instrumentu zaczyna na nim akompaniować w rytmie piosenki lub miarowo ćwierćnutami.
I i II zwrotka
„Nowy Rok” i „Karnawał” kończą rozdawanie instrumentów, odkładają pudełka na bok i rozpoczynają „bal karnawałowy”. Podają sobie ręce i idą pomiędzy grającymi dziećmi. Dołączają się do nich kolejno: „Indianie”, „piraci”, „krasnale”, „biedronka” itd., zgodnie z tekstem obu zwrotek piosenki. Wszyscy trzymają się za ręce tworząc długi wąż.
Po zakończeniu II zwrotki zabawa toczy się dalej przy melodii piosenki granej na pianinie i z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych. Przebrane dzieci podskakują wężem pomiędzy grającymi kolegami; kto ma balon, podbija go w górę.
Przy ostatnim powtórzeniu melodii dzieci z instrumentami skupiają się w gromadce na środku sali, tańczące dzieci otaczają je dużym kołem i poruszają się podskokami w prawą stronę.
Na zakończenie zatrzymują się i klaszczą miarowo. Przy powtórzeniu zabawy role się zmieniają. Dzieci oddają stroje kolegom, a same rozstawiają się w całej sali[1].