230 Volt

Zgłoszenie do artykułu: 230 Volt

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

230 Volt

Balans

Orgasmo Rider

Data powstania:

1998

Informacje

Zespół powstał w 1998 r. pod nazwą Balans, której używał do 2001 r. Od początku tworzą go Grzegorz Babisz – g., voc. i Bartosz Szwed – bg. W listopadzie 2005 r. dotychczasowego perkusistę Mateusza Gajdę zastąpił Radosław Rzęsa – dr. Pierwszym wokalistą zespołu był Piotr Siatkiewicz, z którym grupa nagrała promocyjny singiel (Studio Radia Plus). Po zakończeniu współpracy nowym wokalistą został Jacek Dewódzki, a zespół przyjął nazwę Orgasmo Rider. W tym okresie Grzegorz Babisz współpracował równolegle z Markiem Piekarczykiem przy jego solowym projekcie Marek Piekarczyk i Przyjaciele. Nieco później projekt ten wspomogli również Bartosz Szwed i Mateusz Gajda.

W grudniu 2001 r., już pod nazwą 230 Volt, zespół nagrał kolejny promocyjny singiel. Na przełomie lat 2002–2003 pracował nad rejestracją debiutanckiej płyty, czego jednak nie udało mu się dokończyć. Brak płyty zrekompensowały występy na kilku ważnych imprezach. Zagrał wówczas m.in. na Festiwalu im. Ryszarda Riedla w Tychach, na największym w kraju zlocie motocyklistów w Szklarskiej Porębie, na łódzkich Juwenaliach i w Studio S-5 Radia Kraków.

W maju 2003 r. z zespołu odszedł Jacek Dewódzki, a obowiązki wokalisty przejął z powodzeniem Grzegorz Babisz. Dokładnie rok później (maj 2004 r.) ukazała się długo oczekiwana płyta pt. OK. Doktor, na której znalazły się blues-rockowe kompozycje do tekstów Małgorzaty Michalskiej, w tym promujący płytę utwór tytułowy[1].

Bibliografia

1. 

Rabiański, Radosław.

2. 

http://www.230volt.eu/.
Oficjalna strona internetowa zespołu 230 Volt [odczyt: 26.05.2011].