Zgłoszenie do artykułu: Andrusy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Andrusy

Zespół Folkloru Miasta Krakowa „Andrusy”

Data powstania:

marzec 1975

Informacje

Nazwa zespołu pochodzi od funkcjonującego na krakowskim Zwierzyńcu określenia łobuziaka-dżentelmena, honorowego cwaniaka. Zespół Folkloru Miasta Krakowa „Andrusy”, jak brzmi jego pełna nazwa, powstał w marcu 1975r. z inicjatywy Aleksandra Łodzia-Kobylińskiego „Makino” (eks-Szmelcpaka). Pierwszy skład – oprócz lidera, w jednej osobie wokalisty, gitarzysty, autora tekstów i kompozytora – utworzyli: Krzysztof Piejko – g., Sławomir Szczepański – g., Edward Rataj – acc., Janusz Żmuda – acc., Rudolf Trynka – vno, Janusz Wroński – vno, Krzysztof Nowakowski – dr., Wiesław Mirek – perc. i Tadeusz Strumiński – pralka.

Przez skład Andrusów w ich długiej historii przewinęło się blisko 30 muzyków. Obecnie tworzą go: Aleksander Łodzia-Kobyliński, Ewa Kozakowska-Głębocka – voc., Zdzisław Zientara – acc., hca., Jerzy Rajmański – bg., Marek Michalski – bjo i Tadeusz Fudaliński – dr. Przez długi czas współpracowali z grupą znani krakowscy poeci: Jerzy Michał CzarneckiJerzy Harasymowicz, autorzy wielu tekstów do śpiewanych przez Andrusy piosenek, a także aktor Adam Romanowski.

Zespół ma na koncie ponad 6000 koncertów na 3 kontynentach (głównie w ośrodkach polonijnych). Występował w całej Europie i 6 razy w Ameryce Północnej. Z koncertami przemierzył całą Polskę, biorąc udział w najważniejszych przeglądach i festiwalach kapel i orkiestr podwórkowych, m.in.: w Białymstoku, Katowicach, Koninie, Przemyślu, Siemianowicach Śląskich, Toruniu i Żorach. Był na nich wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.

Od początku jego zamiarem była kultywacja zanikającego w Krakowie folkloru miejskiego. Swój cel realizował i czyni to nadal, prezentując kolejne programy autorskie: A... chachary żyją (w latach 1975–1985), Spacerkiem, spacerkiem przez Kraków (1986–1995) i Któż przywróci twoje piękno, Krakowie prastary (od 1996 r.), na które złożyły się piosenki do słów i z muzyką różnych autorów, m.in. Konstantego Krumłowskiego. Dokumentują to 3 kasety oraz okolicznościowa płyta kompaktowa pt. Makino i Andrusy – Piosenki 25-lecia (1999 r.), stanowiąca przekrój przez całą dotychczasową twórczość zespołu. W repertuarze Andrusów można znaleźć tak znane utwory, jak: Tango Krakowa, Jak długo na Wawelu, Któż przywróci twoje pięknoWalczyk z hejnałem. Wszystkie piosenki łączy miłość do Krakowa, opisywanie jego uroków i piękna.

Od kilku lat zespół współpracuje z Leszkiem MazanemMieczysławem Czumą w realizacji programu Piosenki Szwejkowskie (m.in.: Hercegowina, Ołomuniec, Jaburek). Należy też wspomnieć o bliskich związkach grupy z Klubem Sportowym „Cracovia”. Zespół jest autorem Hymnu Cracovii i jego etatowym wykonawcą podczas ważnych zawodów sportowych oraz na najważniejszych imprezach z życia klubu.

Aleksander Łodzia-Kobyliński „Makino” jest osobą bardzo zasłużoną dla ochrony i restauracji zabytków Krakowa, za co był wielokrotnie odznaczany, m.in.: Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa „Kraków 2000” i Medalem za Odnowę Zabytków Krakowa. Otrzymał też Prometeusza, prestiżową nagrodę Stowarzyszenia „Pro Publico Bono” za działalność społeczną na rzecz dzieci pokrzywdzonych przez los. W ramach swojej działalności m.in. nagrał bajki dla dzieci (Alibaba, Kotki dwa, Śpiąca królewna), które znalazły się na płycie pt. Bajki[1].

Bibliografia