Lipnicka, Anita

Zgłoszenie do artykułu: Lipnicka, Anita

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Lipnicka, Anita

Data urodzenia:

13 czerwca 1975

Miejsce urodzenia:

Piotrków Trybunalski

Informacje

Piosenkarka i autorka tekstów, także kompozytorka. Przed maturą była modelką i aktorką krakowskiego Quasi Kabaretu Rafała Kmity. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego nawiązała współpracę z piotrkowskim zespołem rockowym Certificado. W 1993 r. została solistką grupy Varius Manx. Nagrany z nią na początku 1994 r. CD Varius Manx: Emu zapoczątkował pasmo wielkich sukcesów. Wraz z zespołem jest laureatką:

– Grand Prix i nagrody dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’94 za wykonanie promującej ten album piosenki Zanim zrozumiesz,

– nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk ’94 w kategorii piosenka roku i teledysk roku (Zanim zrozumiesz),

– Złotego Otto miesięcznika „Bravo”,

– dwóch Mikrofonów od czytelników i redakcji magazynu „Popcorn”,

– nagrody dla najlepszego zespołu w Dance Music Award ’94,

– nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk ’95 w kategoriach zespół roku,

– album roku – pop (CD Varius Manx: Elf).

W grudniu 1995 r. opuściła zespół i już jako solistka wystąpiła w koncercie Indywidualności ’95 w Wieliczce oraz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’96 w koncercie Przeboje laureatów. We wrześniu 1996 r. ukazał się jej pierwszy solowy CD Anita Lipnicka: Wszystko się może zdarzyć, przygotowany i nagrany w Londynie, a rok później kolejny CD Anita Lipnicka: To co naprawdę. Trzeci solowy CD Anita Lipnicka: Moje oczy są zielone nagrany został w Polsce z krajowymi muzykami. W 2004 r. została (z Johnem Porterem) laureatką nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2003 w kategorii album roku – pop (CD Anita Lipnicka & John Porter: Nieprzyzwoite piosenki)[1].

Bibliografia