Kabaret PAKA

Zgłoszenie do artykułu: Kabaret PAKA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Kabaret PAKA

PAKA

Data powstania:

1989

Informacje

Kabaret powstał w Jeleniej Górze z inicjatywy Krzysztofa Langera. Tworzy programy klasyczne będące zbiorem skeczy i piosenek. W 1989 r. przyjechał na PAKĘ i od razu zdobył Grand Prix. Panowie byli ubrani w czarne fraki, pod którymi mieli podkoszulki siatkowe – białe na ramiączkach, wielkie żółte muchy w czarne, duże kropki i srebrne sandały na bosych stopach. Na głowach czarne cylindry. Zaszokowali nie tylko jury ale publiczność również. Jedna z piosenek w programie wzbudziła lekkie zamieszanie w gronie jurorów. Była to parodia utworu Ten Wąsik, w którym panowie przedstawili trzech wąsaczy: Hitlera, Stalina i Lecha Wałęsę. Nie wszystkim to się spodobało, że Lech Wałęsa znalazł się w takim gronie, ale ostatecznie kabaret Paka wygrał przegląd. Rok później zajęli pierwsze miejsce i otrzymali dodatkową nagrodę – śniadanie z Piotrem Skrzyneckim w barze mlecznym. Nagroda została skonsumowana dosłownie i w przenośni. Skład kabaretu bardzo często się zmieniał, z wyjątkiem lidera, który pozostał w zespole. Kabaret istnieje do tej pory, nie występuje w telewizji, zatem nie jest tak bardzo popularny. Najczęściej można go zobaczyć na mniejszych imprezach lokalnych[1].

Bibliografia

1. 

Kozłowska, Agnieszka.
Archiwum prywatne.