Kastracja

Zgłoszenie do artykułu: Kastracja

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Kastracja

Data powstania:

1991

Informacje

Punkowy zespół Kastracja powstał pod koniec 1991 r. w składzie: Marcin Jackowicz – voc., Andrzej „Jędrek” Głuszek – g. i Wojciech „Rudy” Warmuz – dr. (7,8 %, 4 Wina na Łeb). Pod koniec 1992 Jędrek przeszedł na wokal, na gitarze zaczął grać Tomasz „Mały” Kuprowski, natomiast basistą został Darek Matuła. W 1994 r. Darka zmienił Marcin „Kaszka” Kasza – bg. (Strefa Zagrożenia) i skład się ustabilizował.

Zagrał wiele koncertów. Jego największa aktywność przypadła na lata 1993–1994, kiedy to wystąpił m.in. na festiwalu Jarocin’94 (Mała Scena). W 1996 r. wziął udział w Punkowej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, po czym zawiesił działalność na okres lat 1996–2002. Po reaktywacji wystąpił m.in. na Lasówce i w klubie „Loch Ness”, wspólnie z Bladymi Lokami, Stanem Zagrożenia i Dziećmi Stanu Wojennego.

W jego muzyce słychać inspirację punkiem przełomu lat 80. i 90. W repertuarze posiada m.in. takie utwory, jak: Karceru Gest idoli, Celi nr 3 Kwiaty i Defloracji Nie pomogą. Z własnych kompozycji na uwagę zasługuje zwłaszcza starszy materiał, w tym: Uciekająca wolność – utwór, który przetarł grupie drogę do Jarocina. Początkowo muzyka zespołu zawierała elementy reggae i hardcore’u, obecnie słychać w niej trochę oi-a. Nagrał trzy kasety: Nie będzie powrotu (1993 r.) – traktowana jako demo, a także Kto zastrzelił dezertera (1994 r.) i Mijający czas (1995 r.), które znalazły się w szerszym obiegu[1].

Bibliografia