Łyq i Kolektyw

Zgłoszenie do artykułu: Łyq i Kolektyw

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Łyq i Kolektyw

Data powstania:

2002

Informacje

Zespół powstał w 2002 r. przy okazji nagrywania płyty Łyq pt. Autentyk. Oprócz lidera Kolektyw utworzyli: „Emre”, „Mamut”, „Lera”, „Espe” i „Gremlino” (Grad Gromów). Łyq rozpoczął swoją działalność w 1999 r. od współpracy z „Pecem” (eks-Formalina), producentem znanym z dwóch autorskich składanek W cieniu blokowisk (1999 r.) i Pece robi bity (2000 r.; „Pece” to jeden z pierwszych krakowskich producentów. Zasłużył się szczególnie w rozwoju hip-hopu w Nowej Hucie, współpracując z wieloma tamtejszymi składami).

W 2000 r. Łyq rozpoczął pracę nad debiutanckim materiałem. W 2002 r. powstał wspomniany Autentyk, a wraz z nim skład Łyq i Kolektyw. Na płycie znalazł się najbardziej znany utwór Łyqu pt. To tutaj..., z interesująco wysamplowanymi krukami zimą, a poza tym, m.in.: osobisty Jak by to było?, refleksyjny Czy tak ma być? i imprezowy Zawsze wieczorem. Łyq wystąpił na kilku imprezach w krakowskich klubach, m.in. w Extreme Club, Klubie Otwartym i Kalibrze 7.

Pod koniec 2003 r. ukazała się płyta „Mamuta”, członka Kolektywu, pt. Mamut daje melodie – Operacja Mic czerwony jak Mars, na której wystąpili, m.in.: 4HM, Espe, Grad Gromów, Habe i Lega. Źródła inspiracji Kolektywu i jego lidera to przede wszystkim Old School na czele z Public Enemy, Run-D.M.C., De La Soul i Wu-Tang Clanem, a z nowszych klimatów: Nas, Mobb Deep, Raheem, Gang Starr, Notorious B.I.G. i 2 Pac[1].

Bibliografia