Zgłoszenie do artykułu: Museion

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Museion

Data powstania:

1995

Informacje

Zespół Museion powstał w 1995 r. z inicjatywy Piotra Sokołowskiego. Po kilku zmianach personalnych już w 1996 r. wykrystalizował się ostateczny skład grupy, którą tworzą: Maciej Bogusz – voc., Piotr Sokołowski – g., Marek Buchowicz – bg., Marcin de Lehenstein-Werndl – kbrd. i Sławomir Puka – dr.

Wystąpił na kilku festiwalach i przeglądach, m.in. na Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych i Solistów w Proszowicach w 1996 r., gdzie zajął III miejsce. W 1997 r. muzyka zespołu znalazła się na składance zatytułowanej Panorama Prog-Rocka, vol. 1 (Bon-Ton & AR Music), a w 2000 r. utwór Bez twarzy ukazał się na płycie Polski Art-Rock, vol. 1 (Lynx Music) – pierwszej na rynku polskim kompilacji poświęconej rockowi progresywnemu.

W 2004 r. zespół wydał swój debiutancki album pod tytułem Museion. Jego muzykę charakteryzują bogate, przestrzenne aranżacje i dobry warsztat muzyczny. Mamy tutaj progresywne gitary i elementy elektroniki, zwłaszcza nowoczesne klawisze (m.in.: The River, Zabij ten lęk), na co niewątpliwy wpływ miała inspiracja muzyką grupy Deep Purple (Perfect Stranger), Pink Floyd i Joe Satrianiego. Z zespołem współpracowali: Paweł Myszczyszyn – bg., Andrzej Pichliński – bg., Dominik Burzym – dr. i Krzysztof Kurowski – dr[1].

Bibliografia