Orkiestra „Wojciechowski”

Zgłoszenie do artykułu: Orkiestra „Wojciechowski”

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Orkiestra „Wojciechowski”

Data powstania:

1937

Data rozwiązania:

1939

Informacje

Orkiestra „Wojciechowski” powstała w 1937 r., została założona przez Kapelmistrza Stanisława Wojciechowskiego, jako najbardziej prestiżowe dzieło jego życia. Składała się z 7 członków, starannie dobranych muzyków o wysokich umiejętnościach, m.in. P. Woźniaka z Zakopanego – sxf., Jana Wojciechowskiego z Poznania – vno, sxf. Do wyposażenia Orkiestry należał specjalnie zamówiony japoński, mały, srebrny fortepian, który Stanisław Wojciechowski zakupił dla siebie, aby mieć instrument doskonale oddający jego umiejętności pianistyczne.

Orkiestra jako najlepsza w kraju otrzymała kontrakt na pracę na transatlantyku MS Batory. Koncertowała z powodzeniem także wśród amerykańskiej Polonii we współpracy z murzyńskim zespołem jazzowym, zyskując wielki aplauz i pochwały za warsztat pracy.

Stanisław Wojciechowski odniósł niewiarygodny sukces, jako uzdolniony polski Kapelmistrz stał się chlubą Polonii amerykańskiej. W dziele tym wspomagał go brat Jan – wirtuoz skrzypiec. Karierę Orkiestry przerwała niestety wiadomość o wojnie – statek MS „Batory” został przeznaczony na cele militarne[1].

Bibliografia

1. 

Śmigielska, Małgorzata

2. 

http://www.wojciechowski-24.pl/
Strona internetowa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Wojciechowskiego [odczyt: 24.04.2012].