Paradoks

Zgłoszenie do artykułu: Paradoks

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Paradoks

Paradox

Data powstania:

styczeń 1968

Data rozwiązania:

1973

Informacje

Zespół jazzowy utworzony w styczniu 1968 r. pod patronatem warszawskiego klubu studenckiego „Hybrydy” przez Andrzeja Brzeskiego – tbn., lider, z Michałem Górnym – vc., Zbigniewem Kulhawczukiem – cb., Tomaszem Sosnowskim – fg., Dorotą Szafnicką – vno, voc. Zadebiutował w 1968 r. na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył

– I nagrodę w kategorii zespołów jazzu nowoczesnego,

– I nagrodę za kompozycję utworów repertuaru konkursowego,

– nagrodę dziennikarzy i wyróżnienie w kategorii solistów dla Andrzeja Brzeskiego.

Występował na Międzynarodowym Festiwal Muzyki Jazzowej „Jazz Jamboree” w Warszawie w latach 1968–1972, na koncertach rockowych z cyklu Musicorama oraz za granicą. Otrzymał I nagrodę na festiwalu jazzowym w San Sebastian (Hiszpania) w 1970 r. oraz srebrny medal i tytuł zespołu ekstraklasy europejskiej na festiwalu w Prerov (Czechosłowacja) w 1971 r. W swoim repertuarze wykorzystywał ludowe stylizacje, piosenki, utwory inspirowane muzyką baroku, standardy jazzowe.

Wielokrotnie zmieniał skład. Był kwintetem z wokalistką, sekstetem z gitarami i saksofonem, septetem z pantomimistą Markiem Gołębiowskim. W zespole grali także: Wojciech Kowalewski – dr., Janusz Kozłowski – bg., Sławomir Piwowar – g., Włodzimierz Szląskiewicz – alt sxf.. Współpracowała z nim także wokalistka Marianna Wróblewska. Rozwiązał się w 1973 r. Karierze zespołu poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 93 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].

Bibliografia