Wróblewska, Marianna

Zgłoszenie do artykułu: Wróblewska, Marianna

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Wróblewska, Marianna

Data urodzenia:

20 listopada 1943

Miejsce urodzenia:

Lipówka

Informacje

Piosenkarka i wokalistka jazzowa. Uczyła się gry na fortepianie i wiolonczeli w Podstawowej Szkole Muzycznej w Sosnowcu. W 1956 r. zamieszkała w Sopocie. W 1963 r. znalazła się w finałowej tzw. złotej dziesiątce II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Jako laureatka tej imprezy została słuchaczką rocznego Studia Piosenki w Warszawie, prowadzonego przez Polską Agencję Artystyczną „Pagart”. Po jego ukończeniu wróciła do Sopotu.

W 1967 r. została wokalistką gdańskiego zespołu Rama 111. Wystąpiła z nim na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” ’68 we Wrocławiu, gdzie zajęła I miejsce w kategorii solistów. Na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w 1971 r. otrzymała wyróżnienie. Nawiązała wówczas współpracę z krajowymi jazzmanami. Śpiewała z zespołem Zygmunta Wicharego, pianistą Mieczysławem Koszem, grupą Paradoks, Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym, zespołem Old Timers i Swing Workshop. Równocześnie była wokalistką zespołów rockowych BizonySBB.

Wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w latach 1969–1970 i 1974–1976, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1989 r. i Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1968–1973 i w 1977 r. Dokonała licznych nagrań radiowych i płytowych. Zrealizowała recitale telewizyjne. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w NRD, RFN, ZSRR, Syrii, Francji, Finlandii, Holandii, Szwajcarii, Bułgarii i na Węgrzech. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 178 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).

Jest laureatką:

– wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’70 za interpretację piosenki Sprzedaj mnie wiatrowi,

– III nagrody na Coupe d’Europe w Villach (Austria) w 1974 r. wspólnie z Anną JantarTadeuszem Woźniakiem[1].

Bibliografia