Revellersi Polscy

Zgłoszenie do artykułu: Revellersi Polscy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Revellersi Polscy

Revellersi Polscy Columbia

Data powstania:

1931

Data rozwiązania:

1932

Informacje

Kwartet wokalny w stylu rewelersów, założony i kierowany przez kompozytora i dyrygenta Mieczysława Wróblewskiego. W skład zespołu wchodzili: Feliks Szczepański – pierwszy tenor; Stanisław Jankowski – drugi tenor; Władysław Książkiewicz – baryton; Jan Zopoth – bas. Chór został zorganizowany w Warszawie latem 1931 r. i po półrocznych próbach zadebiutował podczas tournée z Lucyną Szczepańską po 16 miastach Polski. Drugą turę odbył wkrótce z udziałem Leona Wyrwicza (12 miast). Po zakończonych objazdach artystycznych występował w teatrze rewiowym „Wesoły Wieczór” i w kawiarni „Ziemiańska”.

Szybko stał się modny; nagrał pierwsze płyty dla „Syreny Record” (ukazały się w listopadzie 1931 r.). Na przełomie 1931 i 1932 r. zespół wyjechał na występy do Niemiec. Koncertował i nagrał w Berlinie w studiu przy Friedrichstrasse płyty dla „Odeonu”. Po powrocie do Polski podpisał kontrakt na wyłączność z wytwórnią „Columbia”, zmienił nazwę na „Revellersi Polscy Columbia” i dokonał nagrań dla tej firmy. Zakończył działalność w 1932 r[1].

Bibliografia