Spisek Sześciu

Zgłoszenie do artykułu: Spisek Sześciu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Spisek Sześciu

Data powstania:

październik 1972

Data rozwiązania:

1976

Informacje

Wrocławski zespół jazz-rockowy utworzony w październiku 1972 r. z inicjatywy Włodzimierza Wińskiego – ten. sxf., bar. sxf., lider, z Adamem Bielawskim – dr., Zbigniewem Czwojdą – tr., Leszkiem Paszką – tbn., Andrzejem Pluszczem – bg, Bogusławem Razikiem – pf.

Zadebiutował w 1973 r. na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie otrzymał wyróżnienie. W imprezie tej wystąpił jeszcze trzykrotnie: w 1974 r., zdobywając w konkursie I nagrodę zespołową oraz w latach 1975–1976. Na festiwalu jazzowym w Prerov (Czechosłowacja) otrzymał w 1974 r. złoty medal i tytuł zespołu ekstraklasy europejskiej. W tym samym roku wystąpił też na festiwalach jazzowych w Warszawie i San Sebastian (Hiszpania), a rok później w Finlandii. W latach 1971–1974 brał udział w Dniach Komedy, organizowanych przez klub studencki „Medyk” w Warszawie.

Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia we Wrocławiu i Warszawie. Nagrał LP Spisek Sześciu, wydany przez Muzę w serii PJ nr 45. Przestał istnieć w 1976 r. Część jego muzyków utworzyła później grupę Crash[1].

Bibliografia