Yokashin

Zgłoszenie do artykułu: Yokashin

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Yokashin

Data powstania:

marzec 1995

Data rozwiązania:

1999

Informacje

Zespół rockowy utworzony w marcu 1995 r. w Warszawie w składzie: Zbigniew Bieniak – voc., Daniel Howorus – g., Piotr Konarski – dr., Krzysztof Mrass – bg. Nazwa zespołu wywodzi się z pozdrowienia Indian ze szczepu Szoszonów, zaś znak zespołu jest kopią indiańskiego totemu. Zadebiutował na antenie Polskiego Radia w Olsztynie dokonanymi tam nagraniami, których część znalazła się na pierwszym CD. W 1996 r. nagrał CD [Y[okashin_Shake_down_BMG_Poland_1996|YokaShin: Shake Down]]Pawłem Kępińskim (zamiast Piotra Konarskiego). Rok później Daniela Howorusa zastąpił Sarban Kubeisi. Rozpadł się w 1999 r.

Z zespołem współpracowali m.in. Mikis Cupas, Jarosław Krzyżaniak, Waldemar Szoff – g., Robert Kubajek, Krzysztof Patocki, Piotr Pniak – dr. Wznowił działalność w 2002 r. Obecnie tworzą go: Zbigniew Bieniak – voc., Piotr Konarski – dr., Tomasz Targoński – g., Piotr Traczyk – g., Rafał Turek – bg. W 2005 r. zrealizował pierwszy w historii polskiego rocka teledysk do piosenki Wierzę ci za pomocą kamery w telefonie komórkowym[1].

Bibliografia