Nazwisko: |
Tomaszewski, Jan |
Data urodzenia: |
27 sierpnia 1937 |
Miejsce urodzenia: |
Bydgoszcz |
Puzonista, kompozytor i aranżer, także dyrygent i pedagog. Ukończył ŚSM w Gdańsku w klasie puzonu. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Brat Marka Tomaszewskiego. Debiutował w zespole jazzu tradycyjnego Flamingo.
W 1961 r. utworzył studencki big-band jazzowy, który prowadził do 1964 r. Wystąpił z nim na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowej Jazz Jamboree ’62 w Warszawie, towarzyszył Paulowi Ance podczas polskiego tournée piosenkarza, grał z amerykańskim trębaczem Donem Ellisem. W 1964 r. założył przy Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku studyjny zespół rozrywkowy, z którym dokonał licznych nagrań instrumentalnych i piosenek. Współpracował także z wojskowymi zespołami artystycznymi Czarne Berety, Flotylla i Eskadra. W 1978 r. objął kierownictwo Orkiestry Rozrywkowej Rozgłośni Gdańskiej Polskiego Radia, którą prowadził przez trzy sezony. W latach 60. i 70. współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Prowadził także zajęcia muzyczne w działającym przy nim Studiu Aktorskim. Od 1984 do 1989 r. był kierownikiem artystycznym Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Jest kompozytorem muzyki dla teatrów dramatycznych i muzycznych w Gdyni, Warszawie, Łodzi, Gliwicach, Sosnowcu, Lublinie i Poznaniu. Skomponował muzykę m.in. do spektakli i musicali Boso, ale w ostrogach wg Stanisława Grzesiuka (libretto Ryszard Pietruski, Krystyna Wodnicka; zarejestrowany przez TVP), Kaper królewski (libretto Stanisław Dejczer, Jacek Kasprowy), Nasz człowiek w Hawanie wg Grahama Greene’a (libretto Mirosław Łebkowski, Stanisław Werner, Wanda Wróblewska), Noc nad Gopłem wg Józefa Ignacego Kraszewskiego (libretto Stanisław Dejczer, Jan Kasprowy), Rewizor jedzie wg Mikołaja Gogola (libretto Mirosław Łebkowski, Stanisław Werner) i Wielka Aleja (libretto Stanisław Dejczer, Jan Kasprowy). Jest także kompozytorem piosenek, m.in.: Serwus panie Chief, Diabelnie długi rejs i Szli na zachód osadnicy[1].