Tomaszewski, Marek

Zgłoszenie do artykułu: Tomaszewski, Marek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Tomaszewski, Marek

Data urodzenia:

20 listopada 1943

Miejsce urodzenia:

Kraków

Informacje

Pianista i kompozytor. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu. Absolwent Wydziału Instrumentalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu Zbigniewa Drzewieckiego. Grał w amatorskich zespołach jazzowych w klubach Trójmiasta i w big-bandzie prowadzonym przez brata Jana Tomaszewskiego.

Z kolegą ze studiów w Warszawie Wacławem Kisielewskim utworzył duet fortepianowy Kisielewski-Tomaszewski, który zadebiutował 8 czerwca 1963 r. w minirecitalu zarejestrowanym w TVP. W duecie tym, nazwanym później Marek i Wacek, koncertował w kraju i za granicą. Nagrywał audycje radiowe, programy tv, płyty. Działalność tę przerwała tragiczna śmierć Wacława Kisielewskiego w wypadku samochodowym w lipcu 1986 r.

W marcu 1987 r. z francuskim pianistą Michelem Prezmanem utworzył duet fortepianowy Marek i Michel. Na jego repertuar składają się utwory muzyki klasycznej i kompozycje własne, inspirowane dziełami literatury fortepianowej[1].

Bibliografia