Borucki, Gwidon

Zgłoszenie do artykułu: Borucki, Gwidon

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Borucki, Gwidon

Właściwie:

Gottlieb, Gwidon

Data urodzenia:

2 września 1912

Miejsce urodzenia:

Kraków

Data śmierci:

31 grudnia 2009

Miejsce śmierci:

Melbourne

Informacje

Piosenkarz, muzyk i aktor. Uczęszczał do Gimnazjum Askola w Warszawie; maturę uzyskał w 1930 r. w Berlinie. Po powrocie do kraju rozpoczął studia w Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie. W tym samym czasie zaczął śpiewać jako refrenista w orkiestrach tanecznych, a w 1937 r. został zaangażowany do Cyrulika Warszawskiego.

Podczas II wojny światowej służył w 2 Korpusie Armii generała Władysława Andersa. 19 maja 1944 r., w dzień po zwycięskiej bitwie, po raz pierwszy wykonał publicznie pieśń Czerwone maki na Monte Cassino[1], [2]. Utwór został skomponowany w nocy, a popołudniu Borucki śpiewał go dla żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich, zdobywców klasztornej góry. Autorem słów był Feliks Konarski, znany pod pseudonimem Ref-Ren; melodię skomponował Alfred Schuetz.

Gwidon Borucki po wojnie mieszkał w Londynie (1945–1958), występował w teatrach londyńskich, w angielskich oraz szkockich ośrodkach polonijnych. Pracował w radiu BBC, zagrał w ponad 40 filmach angielskich. W latach 50-tych i 60-tych nagrywał płyty, występował w programach telewizyjnych, rewiach, w komediach muzycznych oraz w operetkach[2].

Od 1959 r. mieszkał i grał w teatrach polskich w Australii[1]. Prowadził własny program telewizyjny, organizował rewie, kabarety, występy dla Polonii australijskiej[2]. Dla „Syreny Record” nagrał co najmniej cztery piosenki na dwóch płytach – numery matrycowe 28654–28655–28656–28657. Jedną z tych płyt udało się odszukać w edycji płyt Syreny Record pod nazwą Melodia Electro. Nagrywał również dla „Odeonu”[1]. Artysta zmarł w wieku 97 lat w szpitalu, nie na skutek urazu czaszki po uderzeniu się o cementowe schody w swym ogrodzie, jak poinformował Mirosław Mekina[2] lecz z powodu wylewu krwi do mózgu[3] .

Był pierwszy mężem Anders_Irena_Renata (późniejszej żony gen. Andersa)[4].

Bibliografia