Elkana, Fryderyka

Zgłoszenie do artykułu: Elkana, Fryderyka

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Elkana, Fryderyka

Właściwie:

Judkowska, Fryderyka

Data urodzenia:

4 grudnia 1942

Miejsce urodzenia:

Aczyńsk w dawnym ZSRR

Informacje

Piosenkarka i wokalistka jazzowa. Ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie śpiewu. W 1961 r. zadebiutowała jako piosenkarka w kabarecie klubu studenckiego „Stodoła” w Warszawie. W tym samym roku zdobyła I nagrodę na Festiwalu Kabaretów Studenckich w Częstochowie. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63 otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki pt. Czarna Mańka. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’64 wyróżniono piosenkę w jej wykonaniu Znad białych wydm. Po występie na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’64 wyjechała na koncerty do paryskiej Olympii. We Francji nagrała płytę z piosenkami w języku francuskim dla wytwórni Barclay. Koncertowała także w Belgii, Bułgarii, Rumunii oraz w ZSRR, gdzie śpiewała z orkiestrą Ady Rosnera. Jazz zaczęła śpiewać ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego. Potem była solistką zespołów Zbigniewa NamysłowskiegoWłodzimierza Nahornego. Z Andrzejem Kurylewiczem wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree ’66 w Warszawie. Rok później na festiwalu tym śpiewała z Big-Bandem Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Bogusława Klimczuka. W 1969 r. wyjechała do Szwecji i wycofała się z estrady. Jest bohaterką hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 14 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].

Bibliografia